Potřebujete poradit?
První krůčky miminka
Přímá chůze dává dítěti zcela jiný pohled na svět, otevírá neuvěřitelné obzory a úžasné možnosti. Jde o první vážný vrchol společného úspěchu miminka a jeho rodičů, proto se některé maminky a tatínkové snaží naučit dítě chodit bez opory co nejdřív. Nespěchejte: do procesu chůze jsou zapojeny všechny tělesné systémy - mozek, vestibulární aparát, kosti kostry a celý svalový systém, takže je velmi důležité počkat, až budou všechny připraveny na tuto fázi vývoje miminka.
Kdy dítě dělá první krůčky?
Sledovat vývoj a chování svého dítěte je velká radost a zároveň velká zodpovědnost. Dříve si mnoho rodin vedlo „deník dítěte“, ale nyní je vše zaznamenáno na fotografiích a videích. Touha zjistit předem, kdy a co by se mělo stát, však zůstává stále aktuální. Nejen vy chcete vědět, kdy miminko půjde samo a bez podpory: snad není jediná maminka, kterou by tato otázka nezajímala. Přesná odpověď na to ale neexistuje.
Za průměrný věk, kdy dítě dělá první krůčky, se považuje 1 rok, ale rozptyl pro různé děti je poměrně velký. Některézázračnémrňouskové začnou chodit již v 10-11 měsících, zatímco jejich pohodoví vrstevníci mohou vydržet až 1 rok a 4-6 měsíců. To vše zapadá do pojmu „norma“.
Často se ptají, kdo se učí chůzi dříve - chlapci nebo dívky. Nechci urazit mladé pány, ale podle statistik je tato dovednost dívkám dána rychleji.
Neberte si do hlavy, pokud známé maminky, říkají, že jejich děti začaly chodit dříve než ty vaše. Za prvé, každý drobekmá individuální vývoj a zhodnotit ho může pouze odborník. Zadruhé v příbězích o svých dětech mnoho žen přikrášluje realitu více než zkušení pohádkáři.
Před začátkem chůze si dítě osvojí schopnost stát na nohách s oporou. Tato dovednost se obvykle začíná rozvíjet ihned poté, co miminko zvládne plazení – v 8-10 měsících. Když se dítě drží vodorovné opory, například tyčí postýlky nebo ohrádky, zvedne se, houpe se na nožičkách, pak se naučí opatrně přestavovat ruce a nohy. Je to takzvaná „kvadrupedální chůze“, která je velice důležitá pro stabilizace kyčelních kloubu. Jakmile bude dítě cítit jistotu, pokusí se udělat první krůčky bez opory. Dobrou motivací bude pokud umístíte několik stabilních předmětu (třeba konferenční stolek nebo židle) uprostřed místností a dáte jim „ceny“ – oblíbené hračky. Povzbuzujte dítě, aktivně vyjadřujte radost z úspěchu, abyste zvýšili motivaci pokračovat v této nezapomenutelné cestě. Při putování z jednoho „ostrova pokladů“ na druhý si dítě tedy snadno a bez námahy osvojí nové dovednosti.
Aby bylo zvládnutí této dovednosti pohodlné a bezpečné, pořiďte dětské ponožky s podrážkou s gumovými pupínky – nožičky miminka tak nebudou klouzat po podlaze. Pamatujte, že „cesta pro chůzi“ by měla být bez překážek, o které by dítě mohlo zakopnout a přepadnout. Odstraňte a skryjte všechny malé předměty, elektrické kabely nebo prodlužovací kabely a další předměty. Při nákupu bot pro chůze venku vybírejte lehké aměkké kožené botičky s ohebnou podrážkou.