Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
17.01.2022
Komentáře (0)

Peče o boty

 

Symboly

Označování obuvi se řídí vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu (265/2000 Sb.), která stanovuje podrobnosti o způsobu označování obuvi údaji o materiálech použitých v hlavních částech boty. Pokud je obuv složena z více druhů materiálů, označí se podle materiálu, který tvoří alespoň 80% boty. Jestliže žádný z materiálů netvoří takovou část, označí se dva nejvíce zastoupené materiály.

 

Impregnace

Před impregnací je nutné boty nejprve očistit – podle druhu povrchového materiálu. Teprve potom je vhodné použít impregnaci. Impregnaci také volíme podle druhu povrchového materiálu, neimpregnuje se pouze lakovaná useň. Impregnujeme suché boty ze vzdálenosti 20 – 30cm.  

 

Čištění různých materiálů

Asi nikdo nechce chodit ve špinavých botách. Jenže jak to udělat, aby byly boty čisté, když je tolik materiálů a různých čistících prostředků?

 

Hladká kůže

Hladkou kůži nejlépe zbavíme nečistot měkkým hadříkem nebo vlhkou houbou. Musíme se vyvarovat toho, abychom kůži rozmočili – kromě poškození vzhledu by se mohla bota také deformovat. Pokud by došlo k promáčení obuvi, včas ji očistěte, vysušte a nakrémujte krémem.

 

Broušená kůže

Velur (nebo také semiš) je kůže broušená po rubu, vlas zůstává na povrchu. Je méně náchylný na poškození, než nubuk. Nubuk je druh kůže, která je broušená po líci. Vytváří sametový, jemný povrch, ale je také dražší a náročnější na údržbu.

U broušené kůže je nejlepší odstranit nečistoty krepovým kartáčkem nebo speciální gumou. Je ale nutné na kartáče netlačit, abychom nevydřeli vlas. Na ošetření broušené kůže jsou vhodné přípravky ve sprejích, které dodají potřebný tuk a mají vodoodpudivý charakter. Tento druh usně se nekrémuje.

 

Lakovaná kůže

Nečistoty z tohoto druhu boty odstraníme měkkým hadříkem (suchým nebo vlhkým). Povrch takové boty je nutné chránit před rozmáčením. Lakovou kůži chráníme speciálními přípravky pro lakované usně.

 

Textilní materiály

Textil čistíme kartáčováním, ale podle druhu textilu můžeme znečistění vytírat také za vlhka. Mastné skvrny lze očistit čističem skvrn na textil.

 

Syntetické matriály

Tento druh obuvi je většinou méně náročný na údržbu než pravá kůže. Lze jej omýt vlhkým hadříkem, případně lehkým saponátem. Vždy ale nezapomeňte utřít čištěnou obuv do sucha. Svršek obuvi je vhodné chránit před přímým stykem s ostrými a drsnými předměty.

 

Obuv není vhodné prát v pračce (vyjma bot, u kterých je výslovně napsáno, že praní v pračce je možné).

Ošetřováním obuvi můžeme prodloužit její životnost, ale ne neomezeně. Vhodné je obuv střídat a nepoužívat stále jeden pár bot. Pro každý účel bychom měli používat tu správnou obuv.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Kde nás najdete

Českomoravská 2420/15a

Praha 9, 190 00

Kontakty
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz