Potřebujete poradit?
Peče o boty
Symboly
Označování obuvi se řídí vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu (265/2000 Sb.), která stanovuje podrobnosti o způsobu označování obuvi údaji o materiálech použitých v hlavních částech boty. Pokud je obuv složena z více druhů materiálů, označí se podle materiálu, který tvoří alespoň 80% boty. Jestliže žádný z materiálů netvoří takovou část, označí se dva nejvíce zastoupené materiály.
Impregnace
Před impregnací je nutné boty nejprve očistit – podle druhu povrchového materiálu. Teprve potom je vhodné použít impregnaci. Impregnaci také volíme podle druhu povrchového materiálu, neimpregnuje se pouze lakovaná useň. Impregnujeme suché boty ze vzdálenosti 20 – 30cm.
Čištění různých materiálů
Asi nikdo nechce chodit ve špinavých botách. Jenže jak to udělat, aby byly boty čisté, když je tolik materiálů a různých čistících prostředků?
Hladká kůže
Hladkou kůži nejlépe zbavíme nečistot měkkým hadříkem nebo vlhkou houbou. Musíme se vyvarovat toho, abychom kůži rozmočili – kromě poškození vzhledu by se mohla bota také deformovat. Pokud by došlo k promáčení obuvi, včas ji očistěte, vysušte a nakrémujte krémem.
Broušená kůže
Velur (nebo také semiš) je kůže broušená po rubu, vlas zůstává na povrchu. Je méně náchylný na poškození, než nubuk. Nubuk je druh kůže, která je broušená po líci. Vytváří sametový, jemný povrch, ale je také dražší a náročnější na údržbu.
U broušené kůže je nejlepší odstranit nečistoty krepovým kartáčkem nebo speciální gumou. Je ale nutné na kartáče netlačit, abychom nevydřeli vlas. Na ošetření broušené kůže jsou vhodné přípravky ve sprejích, které dodají potřebný tuk a mají vodoodpudivý charakter. Tento druh usně se nekrémuje.
Lakovaná kůže
Nečistoty z tohoto druhu boty odstraníme měkkým hadříkem (suchým nebo vlhkým). Povrch takové boty je nutné chránit před rozmáčením. Lakovou kůži chráníme speciálními přípravky pro lakované usně.
Textilní materiály
Textil čistíme kartáčováním, ale podle druhu textilu můžeme znečistění vytírat také za vlhka. Mastné skvrny lze očistit čističem skvrn na textil.
Syntetické matriály
Tento druh obuvi je většinou méně náročný na údržbu než pravá kůže. Lze jej omýt vlhkým hadříkem, případně lehkým saponátem. Vždy ale nezapomeňte utřít čištěnou obuv do sucha. Svršek obuvi je vhodné chránit před přímým stykem s ostrými a drsnými předměty.
Obuv není vhodné prát v pračce (vyjma bot, u kterých je výslovně napsáno, že praní v pračce je možné).
Ošetřováním obuvi můžeme prodloužit její životnost, ale ne neomezeně. Vhodné je obuv střídat a nepoužívat stále jeden pár bot. Pro každý účel bychom měli používat tu správnou obuv.