Potřebujete poradit?
Jak správně vybrat první obuv pro dítě
Dětské botičky
První botičky se miminku kupují zhruba v 10-12 měsících, kdy začíná sebevědomě chodit po bytě. Většina odborníků důrazně doporučuje naučit se chodit naboso nebo, pokud je v bytě chladno, v protiskluzových silných ponožkách. Plazení a chůze naboso dětem umožní rovnoměrně rozložit zátěž na svaly nohou, plně rozvinout vazivový aparát a správně tvarovat nohu. Pevnou ortopedickou obuv s podporou klenby je vhodné nosit preventivně, někdy slouží i jako terapeutická obuv.Celý den v takových botách může ditě chodit jen na předpis ortopeda.
Doporučení
V závislosti na ročním období budou první boty sandály nebo kotníkové boty. Upřednostněte modely vyrobené z pravé kůže nebo silné bavlněné tkaniny. Podešev musí byt pružná a lehká, nebude tak nadměrně zatěžovat svaly dětských nohou.
Při výběru modelu obuvi je třeba vzít v úvahu následující body:
Správné boty by měly mít dostatečně vysoký opatek a pevnou fixace na kotníku. Nejlepší variantou jsou proto boty na tkaničky nebo suchý zip. Jde tedy jednoduše upravit jejich šířku a tím pádem zafixovat botu na kotníku.
Pokud první botičky ditěte budou sandale, je lepší dát přednost modelům s uzavřenou špičkou. Dítě chodí stále nejistě, zavřený model sandalů ochrání jeho prsty před odřinami a zabraní nabíraní písků a malých kamínků uvnitř;
Pouze lékař bude schopen určit, zda vaše dítě potřebuje boty s malým podpatkem a speciální ortopedickou vložkou. V různých zemích se názory lékařů liší. Někde nosí profylaktickou ortopedickou obuv téměř všechny děti a někde takovou obuv dostanou pouze na lékařský předpis s individuálně vyrobenou stélkou. Poraďte se s odborníkem.
Důležité!
Je velmi důležité zvolit správnou velikost obuvi. Chcete-li velikost zjistit? Je to jednoduhe: ať dítě šlapné na papír, na pár vteřin zafixujte polohu nožičky, ujistěte se, že prsty dítěte leží uvolněné, nejsou pokrčené, a pak obtahněte chodidlo. Změřte vzdálenost mezi nejdelším prstem a patou, tak zjistíte délku chodidla. Přidejte 0,5-1 cm k délce mezi patou a prsty. To bude správná velikost boty na délku.
Vystřihněte obrys chodidla a zkontrolujte šířku stélky v přední části boty. Pokud je stélka ještě o něco užší než obrys, nelze takové boty koupit, protože budou tlačit a deformovat prsty.
Poslední kontrolou v obchodě je zkouška. Obujte své miminko do vybraného páru a nechte ho pár minut chodit po obchodě. Přezujte ho do dalšího páru bot. Změňte zpět na první pár. Kupte si takové boty, ve kterých se miminko pohybuje jistěji, méně klopýtá.
Doporučení
Malé děti rychle rostou a často nestíhaji opotřebovat oblečení a boty. Mnoho dětí chodí v oblečení starších bratrů a sester, nebo dětí kamaradek. S botami to nejde. Boty ovlivňují formování chodidla a chůzi miminka, ale dítě boty také deformuje, aby seděly jeho noze. Tyto deformity jsou jemné, ale mohou přenést ortopedické problémy původního majitele boty na dálší dítě. Boty proto kupujte vždy nové a ve spravné velikosti.